Lekovi bez recepta-Medikamenti koje možemo nabaviti bez lekarskog recepta (engl. OTC – over the counter) deo su svake kućne apoteke. Najčešće ih koristimo protiv bolova, visoke temperature, prehlade i alergija. Da li to činimo na pravi način i kakvo je njihovo dejstvo?
Zaboravljamo li činjenicu da se radi o lekovima koji, iako se nalaze u slobodnoj prodaji, imaju jasno izražene indikacije, kontraindikacije i neželjena dejstva? Vodič koji vam nudimo daje odgovore na ova i druga pitanja u vezi sa samolečenjem.
EMULGATORI u ishrani-Paznja za zdravo telo
Najčešće grupe OTC preparata
Lekovi protiv bolova
Lekovi koji umiruju glavobolje, bolove u mišićima i snižavaju povišenu telesnu temperaturu različiti su po svom sastavu i načinu delovanja. Zbog toga nije sve jedno za kojim od njih posežemo kada osetimo neku od navedenih tegoba.
Aspirin i lekovi za snižavanje temperature (nesteroidni antiinflamatorni lekovi, NSAIL) umiruju bolove zahvaljujući svojstvu blokiranja proizvodnje prostaglandina, prirodne telesne hemikalije koja iritira nervne završetke, izazivajući time bol u određenim zonama. U ovu grupu medikamenata spadaju aspirin, ibuprufen, naproksen, ketoprofen i acetaminofen.
Antihistaminici
Njihovo je svojstvo blokiranje receptora koji izazivaju alergijske reakcije, kijanje, kašljanje i proizvodnju sluzi u sinusima i bronhijama. U ove lekove spadaju difenhidramini, bromfeniramini i hlorfeniramini.
Dekongestivi
U slučaju krvarenja iz nosa lekovi iz ove grupe imaju svojstvo da sužavaju površinske krvne sudove u nosnoj duplji, čime se zaustavlja krvarenje. Koriste se u vidu kapi, a najčešće je reč o pseudoefedrinu.
Možda vas interesuje tekst:Uvozimo škart kozmetiku iz EU
Lekovi za ublažavanje kašlja
Postoje dve vrste ovih lekova: antitusici i ekspektoransi. Prvi blokiraju refleks kašlja, odnosno umiruju kašljanje, a drugi stimulišu kašljanje da bi se lakše izbacila sluz iz respiratornog trakta.
Čitajte deklaracije!
Veoma je važno da prilikom kupovine leka obratimo pažnju na sve podatke koji se nalaze u deklaraciji, da bi smo saznali kakvo mu je dejstvo i propratni efekti, jer ni jedan lek nije potpuno bezopasan i bez mogućih neželjenih posledica. Standardizivane deklaracije sadrže sledeće informacije:
Aktivni sastojci: to su hemijske komponente leka koje deluju na sipmtome koje osećamo. Nekada to može biti samo jedan sastojak, nekada više njih.
DETOX-čišćenje prostora, tela i misli (duše)
Način korišćenja: u tom odeljku su pobrojani simptomi na koje lek deluje.
Doziranje: reč je o uputstvu koliko je dnevno optimalno konzumirati lek i u kojim vremenskim intervalima.
Neaktivni sastojci: reč je o hemijskim supstancama u leku koje ne utiču direktno na simptome, ali mogu izazvati alergije na lek.
Upozorenje: sadrži moguće neželjene efekte medikamenta, listu oboljenja i drugih lekova zbog kojih ga nije poželjno koristiti, namirnice koje usporavaju ili povećavaju njegovo dejstvo, kao i upozorenje da li utiče na radne sposobnosti.
Druge informacije: uglavnom se tiču načina čuvanja leka kada se otvori i roka njegovog trajanja.
Nastavak teksta …………na B 92
Tekst prenela:Mima Miković, inostrano certifikovani i akreditovani Feng Shui konsultant i Kristaloterapeut i licencirani instruktor predavač kod IPHM
Inostrani Certifikat USUI TEATE i TRADITIONAL JAPANESE REIKI by DAVE KING. Life Coach. 061 63 43 143
0 Comments